Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Co čekat zítra ráno od BoJ a RBA?

Ještě než bude ve středu rozhodovat o úrokových sazbách Fed, čeká nás zítra brzy ráno zasedání hned dvou významných centrálních bank – Bank of Japan a Reserve Bank of Australia. Níže proto v několika bodech krátký komentář k tomu, co od obou Bank očekávat a jaký mohou mít ráno dopad na domácí měnu.

Bank of Japan – zavřít oči a předstírat inflaci

 • Žádná změna měnové politiky se od Bank of Japan nečeká. Trh počítá s ponecháním sazeb  beze změny a žádnou změnu nečeká ani od celkové výše programu kvantitativního uvolňování.
 • Banka pravděpodobně sníží výhled pro inflaci, která je momentálně na -0,5 % a nejeví žádné známky zrychlení. Spíše naopak. Japonská deflace se pomalu prohlubuje. To ale BOJ pravděpodobně nebude bránit v alibistickém vyjádření, že ve středním horizontu dál počítá s inflací na 2 %.
 • Zvykejme si na to, že se image BoJ mění. Zatímco v minulých letech byla ochotna nafukovat svou bilanci prakticky neomezeně, v poslední době se deflaci rozhodla ignorovat a s dalšími kroky vyčkává. Tržní konsenzus ohledně dalšího vývoje měnové politiky se  minulých měsících výrazně změnil, což byl hlavní důvod růstu JPY v první polovině letošního roku. Trh nyní počítá s tím, že může měnová politika BoJ zůstat beze změny klidně i celý rok 2017.
 • Co to znamená pro JPY? Z krátkodobého hlediska se situace nemění a ani ranní reakce pravděpodobně nebude nijak divoká. V delším horizontu je ale výhled pro JPY pravděpodobně i nadále spíše negativní. JPY v poslední době viditelně dochází růstové momentum a zdá se, že se situace na japonském jenu stabilizovala. K utahování měnové politiky má ale Bank of Japan stále nejdál ze všech centrálních bank a při současné míře její expanze (která je největší na světě) se velikost QE může začít dříve či později projevovat na JPY negativně. Jinými slovy, JPY se začíná dostávat do situace, kdy se prostor pro pozitivní překvapení a relativní zpřísnění měnové politiky vyčerpává.
  untitled

Reserve Bank of Australia – počkáme a uvidíme

 • RBA je v zajímavé pozici. Banka se stále snaží signalizovat další snížení sazeb, ale trh ji to příliš nevěří. Šance na jejich snížení tedy stále žije, ale pokud jde o zítřejší zasedání, věří ve snížení sazeb jenom šest z třiceti analytiků dotazovaných agenturou bloomberg.
 • Důvodem ke snížení sazeb by mohla být nízká inflace, která je v Austrálii na pouhých 1,3 %. Důvodem pro ponechání sazeb je naopak skutečnost, že se ekonomická situace postupně mění k lepšímu, a to nejen v Austrálii, ale také v Číně, která je australským největším obchodním partnerem. Přidáme-li růst cen komodit, má RBA docela dobrý důvod vyčkávat.
 • Trh však ohledně zítřejšího zasedání není jednotný a AUD může zpevnit už jen v situaci, pokud by RBA naplnila většinový konsenzus a sazby ponechala beze změny. Reakce však v tomto případě bude spíše malá a hlavní reakce bude záviset na doprovodném komentáři, ve kterém se RBA bude snažit komunikovat svůj další výhled pro měnovou politiku.
 • Právě tento výhled bude pro další vývoj na AUD klíčový. Trh si totiž stále neví rady co se sazbami v roce 2017, přičemž šance že by klesly pod současných 1,5 % do poloviny příštího roku stále dosahují přibližně 40 %.
 • RBA podle nás bude chtít i nadále signalizovat záměr snižovat sazby do budoucna a určitě se vyjádří také ke zpevňujícímu AUD. Existuje proto podle nás nezanedbatelné riziko, že zítra dostane AUD pod tlak, ale toto případné oslabení by mohlo být jen krátkodobé. Fundament na AUD totiž zůstává silný obchodníci by případné oslabení AUD mohli využít brzy k nákupům ve slevě.
  untitled1
Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: