Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Česká inflace po čtyřech letech znovu na cíli. Termín ukončení kurzového závazku se přibližuje

Česko dnes zveřejnilo výsledky inflace a ta se po prudkém růstu z posledních dvou měsíců vrací poprvé od konce roku 2012 zpět k inflačnímu cíli na dvou procentech. Tahounem jejího růstu se stávají především ceny potravin a nealkoholických nápojů, ceny ubytování a stravování a také ceny alkoholických nápojů a tabáku. Růst inflace v posledních dvou měsících byl skutečně výrazný. Ještě v říjnu totiž meziroční inflace dosahovala pouhých 0,8 %.
untitled
Meziroční růst českého CPI

Co se výhledu do nadcházejících měsíců týká, většinový konsenzus nyní počítá s mírným zpomalením meziročního růstu a následným návratem zpět k inflačnímu cíli. Do dalších týdnů bude velmi zajímavé sledovat, jak se k novým číslům postaví Česká národní banka. Ta bude rozhodovat o sazbách až začátkem příštího měsíce a trh je samozřejmě mimořádně zvědavý především na komentáře na téma ukončení kurzového závazku. S vyšší inflací se čas na jeho opuštění přibližuje a zatímco ještě koncem minulého roku trh počítal s tím, že by k němu mělo dojít někdy v druhé polovině letošního roku, dnes se konsenzus začíná přesouvat blíže k jeho první polovině.

ČNB brání koruně v posilování pod hranici 27 Kč za euro, díky čemuž její devizové rezervy vystoupaly jen za minulý rok o 25 mld. na 85 mld. dolarů Tlak na korunu (a tedy i růst rezerv) by přitom v dalších měsících mohl ještě zesílit s tím, jak se termín opuštění závazku bude postupně přibližovat. ČNB již v minulosti naznačila, že by v případě skokového posílení koruny české měně v posilování dál bránila. Její případné zpevnění k úrovním okolo 25 korun za euro by ale měla tolerovat.
untitled1

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: