Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Brutální reakce ropy na zásoby, pomáhá propad USD

Druhá polovina dnešní obchodní seance opravdu stojí za to. Volatilitu vyvolaly komentáře z Fedu a také špatné výsledky ISM z nevýrobního sektoru v USA. Výrazný zásah dostaly akcie i americký dolar.

Do této situace byly zveřejněny zásoby ropy v USA za minulý týden, které vzrostly už počtvrté v řadě. Tentokrát o 7,8 mb. na 502,7 mb. – tedy na nejvyšší zaznamenané hodnoty.  Očekáván byl však růst o pouze 3,7 mb. Výrazně vzrostly také zásoby v oklahomském Cushingu – o 0,75 mb. na 64,2 mb. Očekával se ovšem pokles o 0,3 mb. Nad očekávání stouply také zásoby benzínu a pod očekávání klesly zásoby destilovaných paliv.

ds

Nejdůležitější zveřejněné parametry byly pro ceny ropy negativní a okamžitá reakce skutečně naznačovala pokles. Během několika minut se ovšem ropa utrhla ze řetězu a bez zjevných fundamentů rostla. Spekuluje se, že částečně by za vzestupem mohla stát rekordní zpracovatelská kapacita amerických rafinérií, které si dokázaly v minulém týdnu poradit s 15,6 mb. ropy denně. Vyšší zpracované objemy by mohly signalizovat záblesk rostoucí poptávky, to by ovšem musela potvrdit data v následujících týdnech. Ropě a dalším komoditám dnes pomáhá vzhůru také klesající dolar, který je nejslabší měnou skupiny G10.

OIL.WTI.M5

Můj názor je takový, že hlavní podíl na výrazném růstu mají velcí hráči, kteří masivně vstupují do long pozic po odeznění rizikového faktoru zásob. Není to až tak nezvyklé, protože v posledních měsících je tento pattern (tedy růst v reakci na vyšší zásoby) čím dál častější. Následující graf ukazuje srovnání průměrné pozitivní a negativní reakce na zveřejněné zásoby v třiceti minutách po zveřejnění s aktuální dnešní „kneejerk“ reakcí. Texaský benchmark WTI přidával téměř 5 %. Obvyklá reakce se pohybuje do 1 % s pravděpodobností jedné směrodatné odchylky. Výrazný růst začal až po prvních deseti minutách od zveřejnění.

crdr

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: