Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Britský trh práce tentokrát nepřekvapil, libra stabilní

Británie zveřejnila výsledky z trhu práce a žádné překvapení se tentokrát nekoná. To podstatné níže:

  • Míra nezaměstnanosti zůstává podle očekávání beze změny na 4,9 %.
  • Počty žadatelů o podporu v září rostly pouze o 0,7 tis. proti konsenzu 3,2 tis.
  • Průměrná mzda rostla meziročně stejně jako minulý měsíc o 2,3 %.
  • Tempo růstu průměrné mzdy bez složky bonusů zrychlilo z 2,2 % na 2,3 %.
    untitled3

Klíčovým měly být hlavně výsledky počtu žadatelů o podporu a v jejich případě je odchylka od konsenzu minimální. Vlažná reakce libry tedy dnešnímu výsledku odpovídá.
untitled2

Co se celkové kondice trhu práce týká, ten zůstává i nadále ve velmi dobrém stavu, a to bez ohledu brexit. Povzbudivý je přitom hlavně vývoj zaměstnanosti, která v posledních letech vystoupala až nad hranici 74 %. To sice mírně brzdilo růst mezd, levná libra a růst inflačních tlaků se ale možná již brzy začne projevovat také ve větším tlaku na růst mezd.

Z Británie v poslední době přicházejí téměř nepřetržitě dobré výsledky a data z trhu práce, která tentokrát nedokázala překonat konsenzus, jsou z tohoto pohledu spíše výjimkou. Vysokoou míru pozitivních překvapení dokazuje hlavně pohled na surprise index americké Citigroup, podle kterého britská data překonávají konsenzus nejvýrazněji od roku 2013.
untitled1
Britský surprise index je nejvýše od poloviny roku 2013

Situace na libře se v posledních dnech stabilizuje a i když ještě britská měna nemá zdaleka vyhráno, britská data ji rozhodně poskytují solidní základ k tomu, aby ve stabilizaci pokračovala i nadále.

 

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: