Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Britská inflace nečekaně klesla, libra reaguje oslabením

Překvapení z Británie. Čísla o britské inflaci jsou venku a nové výsledky naznačují, že se zvýšená inflace navzdory prudkému oslabení libry zatím nedostavuje. Růst CPI dosahoval v minulém měsíci pouze 0,1 %, zatímco konsenzus počítal s růstem o 0,3 %. Meziroční inflace pak zpomalila z 1 % na 0,9 %, zatímco trh počítal s jejím růstem o 1,1 %. Ještě zajímavější je pak pohled na jádrovou inflaci, jejíž meziroční růst zpomalil z 1,5 % na 1,2 %, zatímco trh počítal se zpomalením pouze na 1,4 %.
untitled1

Zatím to tedy vypadá, že ať řekne Bank of England v poslední době cokoliv, trh ekonomika ji příliš neposlouchá. Banka v červnu varovala před výrazným zpomalením ekonomiky v důsledku brexitu, nic takového se ale nestalo a britská ekonomika zůstává robustní. Banka na svém minulém zasedání varovala před růstem inflace, ta dnes dokonce mírně klesá. Abychom ale byli spravedliví, inflační tlaky v Británii pravděpodobně již brzy skutečně začnou zesilovat a zatímco varování před recesí po brexitu byl trochu úlet, odhady vyšší inflace v důsledku oslabení libry mají podle nás reálný základ.

Libra na dnešní čísla sice logicky reaguje oslabením, těžko však očekávat, že dnešní čísla nějak zásadně promluví do dalšího vývoje měnové politiky v Británii. Fundament na libře se proto podle nás v reakci na tato data příliš nemění a mnohem zajímavější pro libru může být projev Marka Carneyho, který promluví o inflačním reportu již za malou chvíli (11:00) na půdě parlamentního výboru pro ekonomiku a finance.
untitled

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: