Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

BrExit: Na co si dát pozor a co od něj čekat?

Téma tohoto týdne je naprosto jasné. Ve čtvrtek nás čeká britské referendum k vystoupení Británie z EU a do zveřejnění výsledků trhy pravděpodobně v nadcházejících dnech nebude zajímat nic jiného. Dostávám k brexitu spoustu dotazů, takže se pokusím na ty nejčastější odpovědět níže. Na tuto středu jsem pak pro zájemce připravil k tématu také webinář, který začíná v 18:00 a na který jste samozřejmě všichni zváni. Registrace klasicky na našich stránkách v sekci webináře.

Na úvod bych rád zdůraznil, že veškeré níže uvedené odhady vývoje na trzích po zveřejnění výsledků referenda jsou jen mým pohledem na věc a každý obchodník by si měl rozhodně projít názory i ostatních traderů a ekonomů. Jedná se totiž o velmi neobvyklý fundament a s něčím podobným zatím trhy ani obchodníci nemají velkou zkušenost.

BrExit FAQ

Kdy se koná referendum o vystoupení Británie z EU a kdy budeme znát výsledky?

Referendum se koná ve čtvrtek 23. června a volební místnosti se uzavřou stejný den ve 23 hod. středoevropského času. Okamžitě poté začíná sčítání hlasů, které bude trvat až do pátečního rána. Pokud půjde vše bez problémů, naprostá většina hlasů by měla být sečtena ještě před otevřením evropských burz. První odhady by však mohly přicházet již krátce po uzavření volebních místností, kdy se mohou objevovat výsledky průzkumů zpracovaných na základě dotazování lidí, kteří odcházeli z volebních místností (exit poll). Rozhodující však budou ale až výsledky zveřejňované v čase mezi 4 – 7 hodinou ranní.

Jak referendum dopadne?

Tohle je otázka za milion a s určitostí to samozřejmě nikdo neví, jelikož jsou průzkumy k brexitu dlouhodobě velmi vyrovnané. Podle posledních výsledků je momentálně 42 % Britů pro vystoupení země z EU a 45 % proti. Počet nerozhodnutých voličů v poslední době viditelně klesá a momentálně dosahuje 13 %. Je to právě skupina nerozhodnutých, která pravděpodobně bude mít nakonec rozhodující slovo.
Untitled

Zatímco volební průzkumy zůstávají velmi těsné, sázkové kanceláře mají poměrně jasno. Podle bookmakerů z britské sázkové kanceláře Oddschecker je pravděpodobnost vystoupení Británie z EU aktuálně na zhruba 30 %. Bookmakeři sázejí na to, že až přijde čas na lámání chleba, začnou se nerozhodnutí voliči více přiklánět na stranu zastánců britského členství v EU.
Untitled2

K oběma výše uvedeným grafům ještě jedna poznámka. Zásadní roli ve výsledcích referenda může sehrát tragická událost z minulého čtvrtku, kdy byla zavražděna britská labouristická poslankyně a hlasitá odpůrkyně brexitu Jo Coxová. Její vražda má viditelný dopad nejen na výsledky nových průzkumů (ve kterých znovu vedou odpůrci brexitu), ale i na kurzy bookmakerů, podle kterých byla ještě minulou středu pravděpodobnost brexitu 45 %.

Na co si dát pozor v čase zveřejňování výsledků?

Hodně záležet bude samozřejmě na tom, jaká čísla budou postupně z Británie přicházet. Čeká se ale těsný výsledek, díky čemuž by do reakce na trzích mohl promluvit i rozdíl v čase zveřejnění výsledků mezi početnými a méně početnými volebními okrsky. V Británii proti sobě stojí Skotsko, Wales, Severní Irsko a Londýn na jedné straně a provinční Anglie na straně druhé, která představuje nejlidnatější část Spojeného království s výjimkou Londýna. První zveřejněné výsledky budou přicházet z méně početných volebních okrsků a mohly by tak mírně nadhodnocovat sílu odpůrců brexitu. Buďme proto připraveni na to, že mohou být první data mírně zkreslena ve prospěch odpůrců brexitu.
Untitled3

Jaká bude reakce na britské libře?

Co se směru prvotního pohybu týká, situace je poměrně jednoduchá. Brexit zcela jistě vyvolá tlak na prudké oslabení libry a naopak. Pokud jde ale o velikost celkového pohybu a následnou reakci v horizontu dalších dnů, je celá situace mnohem složitější. Přestože se v minulých týdnech objevovaly odhady, které počítaly s až 20% pohybem na libře, náš výhled je o něco méně spektakulární a mnohem víc se shoduje s tím, co je aktuálně započteno v cenách jednoměsíčních opcí na britskou libru. Anualizovaná implikovaná volatilita na týdenní opci na libru se momentálně nachází na 37 % a měsíční implikovaná volatilita pak od začátku měsíce osciluje mezi 20 – 27 %. To znamená, že se obchodníci hedžují v přepočtu na týdenní/měsíční pohyb na GBPUSD v pásmu mezi 5 – 7 % od spotu, což by by při aktuální ceně 1,4650 GBPUSD znamenalo pohyb o přibližně 700 až 1 000 pipů. To platí ale především pro situaci, pokud by Britové rozhodli o vystoupení země z EU. Pokud země v EU zůstane, celkový pohyb (posílení libry) bude pravděpodobně menší. Důležitá přitom není jen samotná výše implikované volatility, ale i tvar křivky jejího ocenění do budoucna. Z grafu níže je jasně patrné, že je křivka prudce klesající, což signalizuje, že by se situace na libře po prvotním šoku mohla vrátit poměrně brzy k normálu.
Untitled4

Co bude znamenat brexit pro Británii?

Přestože je v médiích a mezi politiky brexit prezentován téměř jako blížící se apokalypsa, faktem je, že toho o jeho reálných dopadech na britskou ekonomiku zatím nikdo moc neví a ani vědět nemůže. Rozhodnou-li se Britové z EU vystoupit, budou mít následně vše v rukou politici a jednání o podmínkách vystoupení mohou zabrat celé roky. Celý proces by měl oficiálně trvat zhruba dva roky. Pokud se ale obě strany dohodnou na jeho prodloužení, Británie by podle některých odhadů mohla být navzdory brexitu členskou zemí EU i po roce 2020. Vyjednávání mezi Londýnem a Bruselem by navíc mohlo být okamžitě po referendu zbrzděno očekávanou rezignací premiéra Camerona a volbou nového šéfa konzervativců. Jinými slovy, není zatím vůbec jisté, kdy a zda vůbec Británie důsledky brexitu pocítí, díky čemuž lze očekávat, že prvotní panika na finančních trzích pravděpodobně brzy odezní.

Co bude znamenat brexit pro ostatní trhy?

Přestože počítáme s relativně brzkým návratem do normálu, prvotní reakce může být divoká, a to nejen na libře. Ze světových měn by na brexitu mohly nejvíce vydělat klasické bezpečné přístavy, jako je japonský jen, švýcarský frank a především americký dolar, které by měly růst na většině ostatních měnových párů. Na hlavních měnových párech se přitom aktuálně obchodníci hedžují proti následujícím pohybům:

  • EURUSD /  ±2% / cca. 200 pips,
  • USDJPY / ±2,5% / cca. 260 pips,
  • AUDUSD/ ±2% / cca. 150 pips.

Podobné reakce bychom mohli být svědky i na ostatních ne-librových FX párech.

Co se dalších nejčastěji obchodovaných instrumentů týká, situace vypadá následovně:

  • Zlato / ±4 % / cca. 50 dolarů,
  • Stříbro / ±5% / cca. 90 centů,
  • FTSE100 / ±4% / cca. 250 liber,
  • DAX / ±5% / cca. 550 euro,
  • S&P500 / ±2,5% / cca. 50 dolarů.

Výše uvedené hodnoty odpovídají aktuální implikované volatilitě ze začátku tohoto týdne a rozhodně nezaručují, že se takové reakce skutečně dočkáme. Berte je proto prosím orientačně a nikoliv závazně, jelikož se situace s každým dalším průzkumem může a pravděpodobně i bude měnit.

Brexit by měl akciové trhy dostat pod tlak, zatímco pomoct by mohl hlavně drahým kovům a dalším bezpečným přístavům, jakým jsou například německé a americké státní dluhopisy.

Co bude znamenat setrvání Británie v EU pro Británii, britskou libru a ostatní trhy?

Tento scénář je pro riziková aktiva a finanční trhy logicky nejvíce pozitivní. Celkový pohyb na většině finančních aktiv by měl být menší, než ten proti kterému se obchodníci aktuálně hedžují. Zatímco u brexitu očekáváme, že většina aktiv část svého prvotního pohybu začne v následujících dnech likvidovat, pokud Británie v EU zůstane, mohly by si finanční aktiva velkou část prvotního pohybu naopak podržet. Riziko brexitu z trhu totiž definitivně zmizí a situace se vrátí do normálu. Nejvíce by přitom na celé situace měla vydělat britská libra, která je dnes i z historického hlediska poměrně levná.
Untitled5

Tolik tedy k asi nejčastějším dotazům, které se mi v posledních pár dnech nahromadily v mailboxu. Máte-li jakékoli další otázky, můžete je položit přímo na mém středečním webnáři k brexitu, kde se mimo výše uvedeného zaměříme také obchodní strategie, které případně k obchodování této mimořádné události zvolit.

 

Komentář je zpracován pro potřeby klientů X-Trade Brokers (XTB) a je zpřístupněn klientům za cílem získání základních informací o investičním prostředí. Všechny informace obsažené v dokumentu jsou názory analytiků společnosti XTB a nepředstavují v žádném případě investiční doporučení. Společnost negarantuje, že zveřejněné informace jsou postačující a plně reprezentují faktickou situaci na trhu. XTB nenese zodpovědnost za výsledky rozhodnutí, které vznikly důsledkem čerpání informací z výše zmíněné publikace, ve shodě s interními regulacemi společnosti XTB. Zodpovědnost za investiční rozhodnutí realizované na základě jednotlivých příspěvků a vzniklé takovým rozhodnutím, nese pouze investor.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: