Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Brent navyšuje osmiměsíční maxima, silné momentum na ropě pokračuje

Po překonání padesátidolarové hranice je ropa Brent k nezastavení. Ve středu v poledne se dostala nad hladinu 52 dolarů za barel a opět navýšila své nejvyšší hodnoty od října 2015. O něco nižším tempem roste také texaský benchmark WTI. Překonal 51 dolarů za barel a dostal se tak nejvýše od července. Z cenových minim na počátku roku už ropa vzrostla o více než 90 %.

crdsa

Ropě pomáhá tržní sentiment spojený s příznivými fundamenty a silným momentem. K problémům s těžbou v Nigérii se dnes přidala data stabilní čínské poptávky. Navíc včerejší zásoby ropy API (American Petroleum Institute) ukázaly na rychlejší pokles zásob v USA, než se čekalo. Obchodníci tak zvyšují sázky na brzké vyrovnání globální nabídky s poptávkou a další růst cen.

Produkce ropy v Nigérii klesla dle aktuálních dat na nejnižší hodnoty od roku 1994. Ještě na počátku roku země produkovala 2,2 milionu barelů denně. Aktuální těžba klesla na 1,5 mbpd (v květnu pokles o 10 %). Opravy poškozeného páteřního ropovodu pokračují, špatné bezpečnostní podmínky ale práce zdržují. Pokles o 0,7 mbpd je z hlediska aktuálních poměrů na trhu velmi významný. O přibližně stejnou hodnotu klesla produkce ropy v USA ze svých maxim dosažených v polovině minulého roku.

Nigérie dle odhadů táhla dolů také květnovou produkci celé organizace OPEC z 32,72 mbpd v dubnu. Oficiální data za květen však ještě nejsou k dispozici. Naopak se čeká růst produkce Kuwaitu, který v dubnu zasáhla stávka zaměstnanců ropného průmyslu. Jakmile budou data k dispozici, objeví se na profilu firemního twitter účtu.

Dobré náladě dnes pomohla také data obchodní bilance z Číny. Přestože jako celek nebyla nijak hvězdná, přebytek obchodní bilance klesl meziročně o 12 %, tak statistiky importů ropy ukázaly nejvyšší meziroční květnový vzestup za posledních 6 let. Země v minulém měsíci dovezla 32,24 mil. tun ropy, což je v přepočtu 7,62 mbpd. Hlad po ropě a dalších energií ukazuje na postupnou stabilizaci růstu čínské ekonomiky. Vyhráno zatím není, nicméně investoři opouštějí černé scénáře a navyšují svoji aktivitu v této zemi.

Zásoby ropy v USA

Dnes nás v 16:30 čekají důležitá oficiální data zásob ropy a ropných produktů v USA za minulý týden. Včerejší statistiky API ukázaly na pokles zásob ropy o 3,57 mb. Zásoby v Cushingu klesly dle stejného zdroje o významných 1,31 mb. Pokud se poklesy dnes potvrdí, tak cesta vzhůru bude pro ropu dále otevřena. Jakýkoliv růst zásob by naopak měl být vnímán negativně, ovšem při současném momentu by mohly být ztráty pouze dočasné.

Do popředí se dostávají také klesající zásoby benzínu, které ukazují na rostoucí poptávku. Dle předpovědí by poptávka po benzínu mohla v průběhu letních měsíců dosáhnout na historická maxima 9,5 mil. barelů denně dle EIA. Květnový odhad hovořil o růstu na 9,48 mb.

Důležitým faktorem bude také vývoj produkce v USA, která v posledních týdnech stabilně klesala až na 8,735 mbpd. Současné ceny ropy už by mohly přesvědčit některé těžaře z břidličných vrstev k obnovení těžby. V posledních týdnech jsme byli svědky poklesu produkce o desítky tisíc barelů týdně. Obrat trendu se zatím nečeká, ovšem zpomalení poklesu by bylo pro ropu negativní zprávou.

Úterní krátkodobý výhled EIA pro ropu a plyn naleznete pod tímto odkazem.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: