Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Bank of England libře nepomohla, ale ani neuškodila. Na výhledu pro libru se po dnešním zasedání nic nemění

Dnes odpoledne rozhodovala o sazbách Bank of England  a žádné překvapení se tentokrát nekoná. Sazby zůstávají beze změny a na 0.25 % a nic se nemění ani na kvantitativním uvolňování a plánu navýšit celkový objem dluhopisů v držení banky na 435 mld. liber. Rozhodnutí bylo tentokrát jednomyslné, když pro něj zvedlo ruku všech devět členů Výboru pro měnovou politiku.
untitled2

Po nedávném inflačním reportu, ve kterém banka jasně naznačila, že se dál snižovat sazby nechystá, na dnešním komentáři nebyl důvod cokoliv měnit. Jeden zajímavý moment by se ale přeci jen našel, když by podle BoE mohla britská inflace v dalších měsících růst o něco mírněji, než se banka původně domnívala. Důvod? Zpevnění britské libry, které by inflační tlaky do budoucna mohlo začít lehce krotit.

Reakce na libře byla vlažná a její dnešní oslabení souvisí více se silným dolarem (a včerejším Fedem) než se zasedáním Bnak of England.
untitled1

Výhled pro britské sazby se po dnešku nemění a většina ekonomů dál počítá s tím, že dalším krokem BoE bude jejich zvýšen. Jistí si však nejsou, když růst sazeb jako další krok banky stále očekává pouze 61 % ekonomů dotazovaných agenturou Bloomberg.
untitled

Libra má tedy stále co dohánět, i když prostor ke zlepšení fundamentu je velký. Chce to jen další dobrá data a trochu dobré vůle mezi britskými a evropskými politiky při jednání o Brexitu.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: