Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Americkou centrální bankou sledovaný indikátor kondice na trhu práce klesá již třetím měsícem v řadě

Jedna zajímavost k americkému trhu práce. Fed zveřejňuje od října 2014 vždy v pondělí po výsledcích NFP vlastní indikátor situace na pracovním trhu. Nazývá jej Labor Market Condition Index (LMCI) a snaží se v něm podle vlastního modelu zachytit vývoj situace na pracovním trhu věrněji, než pomocí pouhé analýzy nejvíce sledovaných fundamentů, jako je tvorba pracovních míst, či míra nezaměstnanosti. V LMCI je zachyceno 19 ukazatelů z pracovního trhu, mezi nimiž jsou jak klasické indikátory (NFP, nezaměstnanost, mzdy), tak méně sledované, přesto ale s hospodářským cyklem silně korelované ukazatele, které jsou získány přímým měřením, nebo dotazníkovou metodou (očekávané nábory zaměstnanců, problémy se zaplněním pozic apod.). LMCI byl vytvořen jako vhodnější barometr situace na pracovním trhu, jehož měsíční změna vykazuje po zpětném výpočtu až do roku 1976 skutečně velmi těsnou korelaci s hospodářským cyklem americké ekonomiky.

Zatímco v minulých letech LMCI stabilně rostl, od začátku roku se na tomto indexu děje něco zajímavého. Změna LMCI indexu totiž vykazuje záporné hodnoty, což včera potvrdily také čerstvá čísla za měsíc březen, kdy se index propadl o 2,1b. Pád indexu zatím není nijak dramatický a pravděpodobně souvisí se skutečností, že je trh práce do značné míry saturován. I tak se ale jedná o pozoruhodný kontrast v porovnání se stabilními výsledky, které v posledních měsících přicházejí z amerického pracovního trhu.
Untitled
Měsíční změna LMCI, za pozornost stojí hlavně vysoká korelace s americkou recesí (šedé zóny v grafu)

V posledním doprovodném komentáři vyjádřila americká centrální banka již tradiční uspokojení z toho, jak se situace na trhu práce vyvíjí. Fed stále počítá s tím, že by se kondice pracovního trhu měla postupně zlepšovat a konečně snad i přispět k růstu tolik očekávané mzdové inflace. Další zasedání Fedu se koná koncem tohoto měsíce a vzhledem k vývoji LMCI bude velmi zajímavé sledovat, zda nebude pozitivní výhled pro trh práce přece jen změněn spíše v neutrální. Pokud by se tak skutečně stalo, Fed by mohl pomocí doprovodného komentáře vyslat další jasný signál, že se dvojité zvýšení sazeb ještě v průběhu tohoto roku (ve které část trhu stále věří) i nadále postupně vzdaluje.

PS: Máte-li zájem sledovat vývoj LMCI, najdete jej společně s dalšími užtečnými indikátory pod tímto odkazem.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: