Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Americká data začínají nenápadně překvapovat. Surprise index je po prudkém růstu nejvýše od letošního srpna

Jeden rychlý postřeh k americkým datům. V nadcházejících dvou týdnech nás čeká řada fundamentů z USA a poté zasedání americké centrální banky. Z ocenění futures na úrokové sazby je zjevné, že je růst amerických sazeb již téměř stoprocentně započten v ceně dolaru. Další utahování měnové politiky nad rámec prosincového růstu sazeb trhy přitom zatím příliš nezajímá, protože je do něj podle většinového názoru ještě daleko. Reakce na nově příchozí data z USA je proto v poslední době velmi vlažná, což by se ale možná do dalších týdnů mohlo začít měnit. Listopad se totiž zatím trochu nenápadně nese v duchu velmi častých pozitivních překvapení, což koneckonců potvrdila i včerejší nečekaná revize amerického HDP, která zvýšila původní odhad za 3Q z 2,9 % na 3,2 %. Citelné zlepšení fundamentu lze velmi dobře vypozorovat hlavně na našem oblíbeném indikátoru z dílny Bloombergu, který mapuje jak výrazně data z USA překonávají většinový konsenzus. Takzvaný surprise index začal v minulých týdnech opět stoupat a aktuálně se přibližuje k velmi slušným úrovním z letošního srpna.
untitled1
Americká data začínají znovu překonávat konsenzus. Ekonomika zrychluje

Bude-li tento trend pokračovat i v prosinci, mohli bychom se brzy dočkat toho, že jakmile Fed zvýší úrokové sazby, může se diskuse rychle přesunou k tomu, kdy nastane signalizace jejich dalšího zvyšování. Fed sice jasně naznačil,l že s růstem sazeb nechce nijak pospíchat, situace na dlouhém konci výnosové křivky ale ukazuje, že se trhy na další zvyšování sazeb začínají opatrně připravovat. Srovnejme například tržní konsenzus ohledně implikovaného vývoje sazeb ze začátku měsíce a z dneška. Zatímco na kratším konci (od jednoho do šesti měsíců) se situace v listopadu příliš nezměnila, u ročního výhledu trh zvýšil své odhady pro americké sazby o 20 a u dvouletého dokonce o 50 bazických bodů.
untitled
Americké sazby by měly za dva roky dosahovat 1,35 %. Ještě začátkem měsíce počítal konsenzus pouze s 0,85 %

To rozhodně není zanedbatelná změna a bude-li příliv dobrých zpráv z USA pokračovat (pozor tento pátek na NFP), budou mít dolaroví býci dobrý důvod k tomu, aby své dosavadní pozice jen tak snadno neopouštěli.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: