Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Akciové indexy ztrácejí, tématem je japonský fiskální stimul i posilování AUD po snížení sazeb

Dosavadní průběh evropské seance se nese v negativním duchu. Široký evropský akciový index Stoxx600 dnes klesl na dvoutýdenní minimum. Německý DAX ztrácí v polovině odpoledního obchodování už 1,3 % – nejvíce od prvního červencového týdne. Nejhůře se daří bankovnímu sektoru, který začal svůj pokles už na sklonku pondělní seance. Akcie německé Commerzbank ztrácejí až 9 % po odvolání letošního profit targetu a odhadu nižších tržeb na historické minimum. Příliš se nedaří ani akciím automobilek poté, co data ukázala na červencový pokles prodeje aut v Německu. Dopoledne se negativně projevoval také pokles cen ropy na energetických titulech, situace se však brzy zlepšila.

akcse

Stimul v Japonsku

Hodně se dnes mluví o fiskálním stimulu japonské vlády, která slíbila v letošním fiskálním roce uvolnit v přepočtu 45 miliard dolarů na podporu ekonomiky. Velká část nové likvidity zamíří na sociální programy a do infrastruktury. Výše nového stimulu však obchodníky zklamala a nejvíce to vnímá japonský jen, který dnes na dolaru přidává 1 %. Pár USD/JPY zatím zastavila až hladina 101,20 v dalším oslabování. Další schůzka Bank of Japan proběhne až v druhé polovině září a aktuálně bychom tak měli mít ty nejdůležitější zprávy z Japonska za sebou. Dalšímu posilování JPY zabrání nový stimul jen obtížně, ovšem současná nízká riziková averze dalšímu posilování příliš nepřeje.

usdjpys

Ropa koriguje

Zajímavý byl dnes také obrat na ropě. Severomořský Brent si ráno sáhl až na 42 dolarů za barel, kam už se podíval v posledních seancích několikrát. Z této hladiny se stává docela dobrý support, který by se mohl postavit dalšímu oslabování. Za obratem nestály žádné důležité sektorové zprávy. Poslední pokles cen byl příliš prudký a žádal si svoji korekci. Pravidelné zásoby ropy a ropných produktů DOE, které mají na cenu ropy obvykle podstatný vliv, jsou na programu už zítra v 16:30.

Brent

AUD reaguje na snížení sazeb růstem

Australský dolar si z ranního snížení sazeb moc nedělá. Po poklesu v desítkách pips na AUD/USD, který následoval bezprostředně po zasedání, australská měna výrazně posílila. Z G10 měn roste dnes nejvíce po japonském jenu. Většina trhu se snížením sazeb počítala, nicméně zdrojem růstu AUD je vcelku pozitivní komentář australské centrální banky RBA. Sazby by mohly být velmi blízko svého dna v tomto uvolňovacím cyklu. Fundamenty přicházející z australské ekonomiky jsou obstojné a aktuální cena železné rudy nad 60 dolary za tunu v Číně je výrazně nadprůměrná ve srovnání s cenami za poslední rok.

audusd

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: