Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Akcie za sebou mají další skvělý týden, euro se naopak znovu blíží k důležitému supportu

Máme za sebou mimořádně zajímavý týden. Italské referendum, zasedání ECB, německé akcie +6,5 % a italské dokonce od pondělku rostou o více než 7 %. Kdo by to byl ještě v neděli po zveřejnění výsledků italského referenda řekl. Za poslední měsíc jsme si na trzích prošli obrovskou změnou. Odstartovaly ji prezidentské volby v USA a pozitivní sentiment z trhů od té doby nezmizel. Naopak, ještě zesílil. Bez ohledu na silný růst akcií si lze zatím jen obtížně představit, že by se před blížícími se vánočními svátky měla situace znovu nějak výrazněji zkomplikovat. Korekce zisků samozřejmě může přijít kdykoliv, zdá se nám ale velmi pravděpodobné, že se v takovém případě bude jednat o korekci technickou, kterou řada obchodníků začne rychle využívat k opětovnému nákupu akcií ve slevě. Myslí si to také trh, který v těchto dnech není ochoten platit prakticky žádnou prémii za pojistění proti korekci, což ukazuje i nízká úroveň spotové volatility, která klesla na pouhých 12,5 %.
untitled

Dnešní seance se zatím nese na akciovém trhu v poněkud odpočinkovém duchu. Nových dat je málo, ale výběr zisků z minulých dnů se přesto nekoná. Obchodníci na akciovém trhu i po takto silném týdnu zůstávají v long pozicích a zdá se že počítají s tím, že v příštím týdnu na růst z minulých dnů dokážou znovu navázat.
untitled1

Na devizovém trhu naopak stále rezonuje včerejší zasedání ECB, které dostalo euro pod prodejní tlak a které jej pod tlakem drží také během dneška. Už včera jsme mluvili o tom, že nás ECB svým rozhodnutím výhled na euro změnit nedonutila. Nepovažujeme jej za průlomové a trochu se divíme tomu, že na něj evropská měna reagovala až tak agresivně. ECB nijak výrazně nepřekvapila a už vůbec nešokovala. Rozhodnutí je podle nás pro euro lehce negativní až neutrální a jsme nyní velmi zvědaví na to, jak se evropská měna bude chovat v okolí supportu na úrovni minima z minulého roku, ke kterému se začíná opět pomalu přibližovat.
untitled2

Co se ostatních měnových párů týká, otloukánkem na devizovém trhu zůstává i nadále především japonský jen, který se dnes na páru s dolarem znovu přehoupl přes hranici 115 USDJPY. Je skutečně pozoruhodné (nikoliv však překvapivé), jak obrovským výprodejem si japonská měna prošla v poslední době i přesto, že jsme v posledních dvou měsících o japonské centrální bance prakticky vůbec neslyšeli. Pád JPY je však zasloužený a opírá se o silný fundament, kterým je dlouhodobě velmi agresivní měnová politika Bank of Japan, která pokračuje v masivních nákupech dluhopisů v rámci svého obřího programu kvantitativního uvolňování.
untitled3

Dnešek přinese ještě v 16 hod. výsledky americké spotřebitelské důvěry, ale nová data z USA na trzích větší stopu pravděpodobně nezanechají.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: