Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Akcie plynule navazují na růst z konce minulého roku. Ropa (WTI) poprvé od minulého roku nad 55 USD/barel

Vypadá to že po silném závěru z konce minulého roku přichází jako bonus ještě novoroční rally. Evropské akciové indexy dokázaly navázat na růst z minulého měsíce a evropský index Stoxx 600 přidal od začátku týdne již více než 1,5 %. Vzhůru jej táhnou opět hlavně banky, ale k bankám se přidávají také těžaři, kterým pomáhá optimismus ohledně pokračujícího oživení světové ekonomiky.
untitled
Stoxx 600

Růst akcií je živen hlavně nově příchozími daty, které dál příjemně překvapují:

  • Čínský PMI pro výrobní sektor rostl na 51,9b. a je na nejvyšších úrovních od roku 2014.
  • Německo zveřejnilo nejlepší data z trhu práce od loňského ledna, když se minulý měsíc propadl počet nezaměstnaných navzdory už tak velmi nízké nezaměstnanosti o 17 tis. osob.
    untitled1
    Změna v počtu nezaměstnaných (Německo)
  • Britský PMI po vzoru včerejších výsledků z eurozóny rostl na 56,1b., zatímco trh počítal s výsledkem v okolí 53b.
  • Německá inflace poskočila v prosinci na 1,7 %, zatímco většinový konsenzus počítal s růstem na 1,4 %.

Chtělo by se říci, že data která v poslední době ze světa přicházejí ani nemohou být o mnoho lepší. Obzvláště dobrou zprávou je přitom zejména makro z Číny, která je jedním z největších motorů růstu světové ekonomiky a jejíž dopad je vždy vidět nejvíce především na trhu s komoditami. Ten zůstává v dobré kondici a pokud růst světové ekonomiky vydrží, mohly by stále relativně nízké ceny komodit na růst z minulého roku docela plynule navázat.

Z komodit dnes za pozornost stojí hlavně ropa, která se v případě americké WTI dostala poprvé od roku 2015 znovu nad hranici 55 dolarů. Ropa těží především z očekávání, že se členům OPEC podaří snížit vysoké světové zásoby, které by měly začít klesat díky dohodě o snížení produkce z loňského listopadu.
untitled2

Na devizovém trhu pak v růstu pokračuje americký dolar, který se na páru s eurem vrací až k supportu z minulého týdne pod hranicí 1,04 EURUSD. Dolaru se přitom daří také vůči japonskému jenu, který zahájil nový rok dalším výprodejem.
untitled4

Fundamentálně se však situace na trzích příliš nemění, i když se na trhy po dvou týdnech konečně pomalu vracejí objemy a volatilita. Tento týden čekáme hlavně na zítřejší zápis ze zasedání Fedu a páteční NFP. Trhy však stojí pevně na vlastních nohou a zlomit aktuální velmi příznivý sentiment nebude do dalších dnů jednoduché ať už oba fundamenty dopadnou jakkoli.

 

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: