V dnešním světě je nutné naučit se rozlišovat, které informace jsou důvěryhodné, a které nikoliv. Je to proto, že nás díky internetu obklopují na každém kroku. Na webu lze najít prakticky cokoliv, bez ohledu na to, zda je to pravda, či nikoliv. Je proto třeba naučit se rozlišovat, kterým zdrojům věřit, a kterým nikoliv.
Pro děti a mládež je něco takového samozřejmost – na internetu se vyznají dostatečně na to, aby s věkem dokázali posoudit, čemu věřit. Nehledě na to, že jsou o bezpečnosti na síti pravidelně poučováni ve školách, ale většina z nich i doma.
Je samozřejmé, že právě děti tvoří tu nejzranitelnější skupinu, avšak nejsou jediní. Velmi snadno ovlivnitelní jsou také senioři. Někteří z nich mají skutečně problém porozumět moderním technologiím a především rozeznat dezinformace.
Příkladem mohou být nejrůznější řetězové e-maily, které se mezi nimi šíří. Je to prakticky stejný princip, který využívají nečestní prodejci například nádobí, když pořádají pro občany vyššího věku výlety s občerstvením, které se změní v prodejní akci.
Jak proti tomu své babičky a dědečky ochránit? Zde není situace příliš snadná. Jedinou cestou je osvěta https://blog.pergoly-trutnov.cz/category/osveta/, avšak to může být těžší provést, než se řekne. Je zde totiž generační problém, se kterým se potýká většina rodin.
Tito staří lidé vyrostli v době, kdy prakticky platilo, že starší člověk má vždycky pravdu, a mladší by jej měl respektovat, jelikož ten druhý má více zkušeností. Běžné to bylo zejména v rodinách. Jsou tedy zvyklí na to, že je jejich syn či dcera poslouchají. A když jim teď začnou říkat, co by měli a neměli dělat, pak to nebude mít moc velký účinek. Oni jsou přece na světě déle, vědí víc, než jejich potomek. Je tedy pravděpodobné, že na jejich rady nebudou dbát.
Je vidět, že to není jednoduché, avšak ve svém úsilí bychom polevovat neměli. Ukazovat, vysvětlovat, to je jediná cesta, jak naše drahé ochránit před nebezpečím, které na ně číhá nejen na síti. A to za to stojí.